İnternet üzerinde veya satılan kitapların hiçbirinde baba olmak isimli bir kitap ya da bir bilgi yok.
Çünkü baba olmak öyle annelik gibi karnında 40 hafta bir çocuğu taşıyıp onunla duygusal bir bağ kurarak ve içgüdülerle olan bir şey değil. Daha çok sonradan deneme-yanılma yoluyla öğrenilen anneliğe göre daha zor bir şey. Bunun için günümüzde bir çok anne ve çocuk eğitimiyle ilgili onlarca belki yüzlerce kitap var. Açıkçası benim de baba olmakla ilgili hiçbir bilgim yok.Bu konuyla ilgili kendimce bütün araştırmaları yapıp kendimi geliştirmem gerekiyor. Bilinçsiz bir insan olmayı hayatımda hiç sevmedim araştırmayı,okumayı,kişisel olarak kendimi geliştirmeyi her zaman benimsemişimdir.

 Öncelikli olarak hayatta bir adım daha olgunlaşman gerekiyor.Eşimin hamileliğini öğrendiğim andan itibaren ilk yaptığım şey normalde sağlıksız olan sigarayı ev sınırları içerisinde değil balkonda içmek oldu.Bunu ben de anlamadım bir anda 10 yıllık tiryakiliğimi nasıl ev içerisinde bir anda kestim bilmiyorum.Bildiğim tek şey ise sigara içmeyen eşimi ve daha doğmamış çocuğumu kendi zevkim için dumana boğmamak oldu. Yani siz ne kadar  evin içinde sigara içerseniz çocuğunuz ve eşiniz soluduğu dumandan bir o kadar etkilenir. Etkilenmesin kardeşim.Çevredeki eş,dost,aile,akraba herkesi buna dikkatli olması için uyarıyorum. İçmesinler.

 İkinci olarak ev düzenine normalde yaptığım katkıdan daha fazlasını yapmaya özen gösteriyorum.Kadınların hamilelik döneminde ilk 3 ay en riskli sonraki 6 ay ise  bebeğe zarar vermemesi için kesinlikle ve kesinlikle ağır kaldırmaları eğilip kalkmaları mutfakta ya da kıyafet dolaplarında çok yukarıya uzanmaya çalışmaları bebeğin sağlığı açısından ve düşük riski açısından çok tehlikeli.

 Üçüncü olarak bu dönemde bayanlar hormonal,fiziksel,duygusal olarak değişime uğruyorlar.Bu dönemde tribe girmek yerine daha ılıman kendinden daha ödün veren baba adayı olmamız gerekiyor.Bir araştırma da 20 eşi hamile olan baba adayı üzerinde yapılan deneylerde ilk 5 ay eşinin kendisine tavır ve davranışlarından ötürü kendisini sevmediğini hatta kendisinden nefret ettiğini ve kötü davrandığını düşünen 15 baba adayı var. Ne kadar kötü bir vaziyet. %75’lik bir dilimden bahsediyoruz burada. Geriye kalan%25’lik kısım ise olaya daha ılıman yaklaşmış ve hormonal bir dengede davranışlarının değiştiğini ama düzeleceğini tahmin ettikleri için daha ılıman yaklaştıklarını açıklamış. Kadınlar zaten normal hayatta duygu değişimleri yaşayan varlıklar. Hamilelik dönemindeki kadınlar doğal olarak normalde ayda bir yaşadıklarını her gün ve 2-3 katını yaşıyorlar. Duygu değişimleri,ağlamaları,gülmeleri,sevinci,üzüntüsü her şeyi fazla fazla yaşayacak bu durumda bizim daha ılıman yaklaşmamız daha özverili olmamız gerekiyor..

 Son olarak hamilelik döneminde ne yaparsak yapalım ne kadar özverili olursak olalım bu dönem iki insan için de biraz sıkıntılı geçecek her şeyden önce ilk defa olacak sancılı bazı dönemleri geçecek işin özüne inilecek olursa bunlar tatlı birer küçük anı olarak kalacak diye düşünüyorum.

 Kendi araştırmalarımı okuduğum kaynakları ve hepsinden önce kendi tecrübelerimi buraya yazacağım bakalım daha neler gelecek başımıza 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s